Nie wyjeżdżasz nigdzie na długi weekend? Nie masz planów na wolną sobotę? Mieszkasz w mieście od dawna, ale nigdy nie miałeś okazji zwiedzić zlokalizowanych w jego pobliżu atrakcji? Z odpowiedzią na wszystkie te pytania przychodzi Traficar. Wypożycz samochód szybko i sprawnie przy pomocy aplikacji i ruszaj w drogę, kiedy tylko poczujesz chęć na wycieczkę!
Trasa nr 1. Okolice Jeziora Zegrzyńskiego
Trasa zawiera atrakcje krajobrazowe, sprzyjające relaksowi na łonie przyrody i aktywnemu wypoczynkowi. Coś dla siebie znajdą także miłośnicy militariów: wycieczka prowadzi szlakiem umocnień wokół twierdzy Modlin, najpotężniejszej warowni Mazowsza.
Przebieg trasy:
Warszawa-Jabłonna-Janówek-Modlin-Pomiechówek-Dębe-Jezioro Zegrzyńskie-Serock-Warszawa (około 90 km)
Orientacyjny koszt wynajmu Traficara
Wybierając stawkę na 24h lub dłużej: 140,1 zł =(90km x 0.79gr/km)+ 69zł (wynajem dobowy)
Atrakcje na trasie wycieczki:
- Jabłonna – najważniejszym zabytkiem miasteczka jest zespół pałacowo – parkowy z VXII wieku. Rezydencję wybudowano według projektu Dominika Merliniego dla ówczesnego biskupa płockiego i późniejszego prymasa Polski Michała Poniatowskiego. Lewy pawilon boczny zespołu pałacowego, tzw. Królewski, był mieszkaniem Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pałac otoczony jest parkiem i licznymi pawilonami – oranżerią, altaną chińską, grotą. Dziś mieści się tu ośrodek konferencyjny PAN z zapleczem hotelowym oraz restauracją. Około kilometra od parku, w zakolu Wisły, mieszczą się pozostałości niemieckich fortyfikacji, które osłaniały przeprawę przez rzekę w 1944 r.: schrony oraz wyraźne ślady okopów.
- Janówek – w okolicach wsi znajdują się umocnienia grupy fortowej Janówek, należące do pierścienia ochronnego twierdzy Modlin. Fortyfikacje składają się z trzech obiektów: koszar, zaplecza i fortu głównego. Wzniesione zostały w latach 1912-1915. Podczas II wojny światowej główne obiekty częściowo wysadzono w powietrze, w wyniku czego zostało zasypane m.in. podziemne przejście łączące poszczególne budowle. Najlepiej zachowany fort IV leży na północ od torów kolejowych. Można dojechać do niego brukowaną drogą.
- Modlin – najpotężniejsza twierdza obronna w centralnej Polsce wznosi się w strategicznym punkcie, u ujścia Narwi do Wisły. Najciekawsze obiekty twierdzy są udostępnione do zwiedzania. Najlepiej poruszać się wyznaczonymi szlakami turystycznymi, które łączą najważniejsze atrakcje: Wieżę Tatarską, z której rozciąga się wspaniały widok na Wisłę i Narew, koszary i bramy obronne, cmentarz żołnierzy poległych we wrześniu 1939 r. i pomnik poświęcony ich pamięci, prochownię oraz neogotyckie kasyno. Na przeciwległym brzegu rzeki wznoszą się ruiny spichlerza zbożowego z 1844 r. Planując wycieczkę warto zarezerwować zwiedzanie przewodnikiem, może oprowadzić po zakamarkach niedostępnych turystom indywidulanym.
- Pomiechówek – miejscowość już od czasów przedwojennych jest popularnym letniskiem, o czym zdecydowały atrakcyjne położenie nad rzeką Wkrą oraz bliskość linii kolejowej. Znajduje się tu fort III, należący do wewnętrznego pierścienia obronnego twierdzy Modlin. Fort jeszcze do niedawna był niedostępny dla zwiedzających, znajduje się pod opieką wojska – dzięki temu ocalało jego wyposażenie.
- Dębe – w latach 1962-1963 zbudowano tu zaporę na Narwi o wysokości 24 m. Mieści się tu elektrownia wodna.
- Jezioro Zegrzyńskie – największy akwen Mazowsza, o powierzchni 3300 ha. Został stworzony sztucznie poprzez spiętrzenie wód Narwi zaporą w Dębem. To idealne miejsce do wędkowania, uprawiania sportów wodnych: żeglarstwa, windsurfingu oraz kajakarstwa, a także do wypoczynku nad wodą. Szczególnie atrakcyjne są dwa porty jachtowe: Pilawa w Białobrzegach oraz Nieporęt w Nieporęcie na południowym krańcu jeziora. Można wybrać się tu na spacer, podziwiać cumujące żaglówki, a także posłuchać szant. Dla aktywnych dostępne są takie atrakcje jak przejażdżka kajakiem lub rowerem wodny, a także tramwajem wodnym lub motorówką.
- Serock – warto zwiedzić późnogotycki kościół parafialny z XVI w. którego ścianach tkwią kule armatnie – pamiątka wojennych zmagań z 1914 r. To jeden z nielicznych w Polsce kościołów obronnych.
Trasa nr 2. Wokół Puszczy Kampinoskiej
Puszcza Kampinoska to jeden z najcenniejszych przyrodniczo obszarów w kraju, idealny do uprawiania aktywnej turystyki. Zróżnicowana szata roślinna parku obejmuje porośnięte lasem mieszanym piaszczyste wydmy śródlądowe oraz tereny bagienne, na których prowadzona jest tradycyjna gospodarka rolnicza. Na terenie KPN wytyczono wiele szlaków pieszych i rowerowych, a także kilka ścieżek dydaktycznych.Po spacerze w Puszczy warto odwiedzić położony w pobliżu Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. W sezonie wiosenno-letnim odbywają się tam weekendowe recitale chopinowskie, zajęcia edukacyjne na świeżym powietrzu oraz spacery z przewodnikiem po parku otaczającym Oficynę Chopinowską.
Przebieg trasy:
Warszawa-Granica-Żelazowa Wola-Warszawa (około 100 km)
Orientacyjny koszt wynajmu Traficara:
Wybierając stawkę na 24h lub dłużej: 148 zł =(100km x 0.79gr/km) )+ 69zł (wynajem dobowy)
Atrakcje na trasie wycieczki:
- Granica – główna siedziba dyrekcji parku mieści się w zabytkowej leśniczówce w miejscowości Granica. Działa tu Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny., w którym można zapoznać się ze środowiskiem przyrodniczym puszczy, a także zaopatrzyć się w mapy i przewodniki. Zainteresowani historią II wojny światowej nie mogą pominąć Cmentarza w Palmirach.
- Żelazowa Wola – miejsce znane w Polsce i na całym świecie ze względu na Fryderyka Chopina. W klasycystycznej oficynie dawnego dworu Skarbków znajduje się Dom Urodzenia Fryderyka Chopina. W tym budynku przyszedł na świat późniejszy kompozytor, którego matka była daleką kuzynką właścicieli dworu, a ojciec – wychowawcą ich dzieci. Dworek otoczony jest pięknym, starannie utrzymanym parkiem krajobrazowym, przez który przepływa rzeka Utrata. W sezonie letnim co niedzielę odbywają się tu plenerowe koncerty, podczas których można posłuchać utworów najsłynniejszego mieszkańca Żelazowej Woli.