Nie wyjeżdżasz nigdzie na długi weekend? Nie masz planów na wolną sobotę? Mieszkasz w mieście od dawna, ale nigdy nie miałeś okazji zwiedzić zlokalizowanych w jego pobliżu atrakcji? Z odpowiedzią na wszystkie te pytania przychodzi Traficar. Wypożycz samochód szybko i sprawnie przy pomocy aplikacji i ruszaj w drogę, kiedy tylko poczujesz chęć na wycieczkę!
Trasa: Śladem pięknych krajobrazów, zamków i kopalni
Okolice Krakowa, serca Małopolski, obfitują w rozmaite atrakcje. Pomiędzy mozaiką łąk i pól oraz zalesionymi połaciami beskidzkich pogórzy znajdują miejsca spektakularne, z bogatą historią, takie jak działająca od XIII wieku kopalnia soli w Wieliczce, której podziemia co roku ogląda ponad milion turystów. Równie ciekawa, choć mniej oblegana jest kopalnia w Bochni. Coś dla siebie znajdą tutaj również miłośnicy królewskiej infrastruktury. Znajdują się tu bowiem wspaniałe zamki, na czele z tymi z w Niepołomicach i Nowym Wiśniczu.
Przebieg trasy: Kraków-Wieliczka-Niepołomice-Bochnia-Nowy Wiśnicz-Kraków (około 110 km)
Orientacyjny koszt wynajmu Traficara:
Wybierając stawkę na 24h lub dłużej: 155,90 zł = (110 km x 0.79gr/km)+ 69zł (wynajem dobowy)
Atrakcje na trasie wycieczki:
Wieliczka – sól była w średniowieczu towarem bardzo cennym. Na południowy wschód od Krakowa już w czasach przedpiastowskich uzyskiwano ją z odparowywania solanek. Zabytkowa kopalnia soli w Wieliczce, w 1978 roku wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Istnieje od XIII wieku i do tej pory funkcjonuje jako zakład wydobywczy. Jej najstarsza część jest udostępniona do zwiedzania. Trasą turystyczną przemierza się 2,5 km podziemnych wyrobisk z 20 komorami, w tym kaplice (np. Świętej Kingi). Korytarze i kaplice zapełniają rzeźby wykute w soli, nie brakuje tu malowniczych jeziorek solankowych. Zwiedzanie trasy turystycznej zajmuje około 2 godzin.
Niepołomice – leżą na skraju puszczy a ich najpiękniejszym zabytkiem jest zamek, za Jagiellonów druga po Wawelu rezydencja królewska. Podobnie jak na zamku wawelskim, dziedziniec królewskiej budowli w Niepołomicach otaczają krużganki. Pochodzą one z czasów renesansowej przebudowy Zygmunta Augusta. Zamek powstał znacznie wcześniej – drewnianą warownię wybudował Kazimierz Wielki w 1340 r., a zastąpił ją murowaną Władysław Jagiełło. Namiastkę tego, jak żyli dawniej królowie, można poczuć, wynajmując pokój na pierwszym piętrze zamku, gdzie mieści się hotel. Na dolnej kondygnacji znajduje się muzeum.
Brukowany niepołomicki rynek otoczony jest małomiasteczkowymi kamieniczkami. Jego największą ozdobę stanowi gotycki kościół Dziesięciu Tysięcy Męczenników, ufundowany w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego.
Bochnia – kopalnia soli w Bochni jest najstarszym ośrodkiem górniczym w Polsce. Odkrycie złóż soli kamiennej nastąpiło w 1248 r. Pierwsze szyby Sutoris i Gazaris powstały wkrótce potem. Wydobycie soli w Bochni zakończyło się w 1990 r. Dziś funkcjonuje ona jako obiekt turystyczno-sanatoryjny. Przygotowano tu dwugodzinną trasę zaczynającą się zjazdem szybem Sutoris, z takimi atrakcjami jak: zwiedzanie stajni Mysiur, komory kieratowej, kaplicy św. Kingi czy przejażdżka podziemną kolejką łączącą szyby Sutoris i Campi. Dodatkowo na poziomie 230 m można udać się w rejs kilkunastoosobową łodzią po zalanej solanką komorze kopalni.
Nowy Wiśnicz – już z daleka wyróżnia bryła imponującego zamku. Na jednym ze wzgórz Pogórza Wiśnieckiego w 2. połowie XIV w. Jan Kmita wybudował niewielką siedzibę rycerską. Ostateczny wygląd zamek Wiśnicz zawdzięcza jednemu z najpotężniejszych magnatów XVII – wiecznej Polski, Stanisławowi Lubomirskiemu. Do zwiedzania udostępniona jest m.in. sala balowa i sala akustyczna, w której szept z jednego kąta jest słyszalny w drugim. Przy Sali Rycerskiej znajduje się wejście na galerię widokową.